Kupujemy baterię kuchenną – na co zwrócić uwagę?

Zakup baterii kuchennej niekoniecznie musi być łatwym zadaniem, pomimo tego, że na rynku jest ich ogromny wybór. To właśnie tak duża oferta może przyprawić o ból głowy, a wybierając spośród mnóstwa stylów, kształtów i kolorów, łatwo przegapić te cechy, które decydują o funkcjonalności baterii kuchennych. A to właśnie ich użyteczność powinna być pierwszym czynnikiem, jaki należy wziąć pod uwagę. Szczególnie ważna jest dla osób, które w kuchni spędzają sporo czasu, bo lubią gotować lub mają duże rodziny i sporo czasu zabiera im przygotowanie posiłków. Spróbujmy zatem w jednym miejscu zebrać możliwie jak najwięcej cech i funkcjonalności, jakie są dostępne w przypadku baterii kuchennych.

Baterie sztorcowe dominują

Starsi czytelnicy na pewno pamiętają siermiężne czasy PRL-u, kiedy dostępny był jeden rodzaj baterii naściennych. Dziś sytuacja uległa całkowitemu odwróceniu i to baterie sztorcowe, zwane inaczej stojącymi, zdominowały półki sklepów z armaturą. Nadają się one do każdej kuchni, a należy jedynie dopasować je rozmiarem i stylem do reszty wyposażenia. Sztorcowe baterie kuchenne posiadają więcej funkcjonalności, o czym niżej.

Baterie kuchenne i ich praktyczne funkcje

Oferowane obecnie przez producentów baterie posiadają szereg funkcji, które zwiększają ich użyteczność i tym samym ułatwiają i przyspieszają pracę w kuchni. Nowoczesne baterie, jakie znajdziemy w dobrze zaopatrzonych sklepach, posiadają m.in. takie funkcje jak:

  • – uruchamianie sensorem lub na dotyk,
  • – filtrowanie wody,
  • – podgrzewanie wody,
  • – termostat,
  • – napowietrzanie perlatorem lub aeratorem.

Wszystkie te funkcje są niezwykle praktyczne, ale zazwyczaj dostępne są w modelach baterii z wyższej półki. Jeśli jednak ktoś spędza przy kuchennym zlewie dużo czasu, warto rozważyć zainwestowanie w takie dodatki. Nie tylko przyspieszą one pracę, ale pozwolą zaoszczędzić wodę, a tym samym obniżyć rachunki.

Wygląd czy funkcjonalność?

Wiele osób przy zakupie nie tylko baterii, ale i wszelkich innych przedmiotów, kieruje się ich wyglądem.

Owszem, ładny wygląd to niewątpliwie atut, ale w przypadku baterii kuchennych lepiej jest jednak postawić na użyteczność urządzeń. Oczywiście, idealnie jest, gdy i design i walory użytkowe idą w parze. Kupując baterie kuchenne, warto wybierać łagodne kształty, a nie ostre krawędzie. Należy dobrze dopasować baterię pod kątem rozmiaru, a w przypadku zlewu umieszczonego przy oknie kuchennym, koniecznie należy upewnić się, czy wylewka nie będzie kolidować z oknem podczas jego otwierania. Najlepiej jest, gdy bateria kuchenna ma jeden uchwyt z mieszalnikiem ciepłej i zimnej wody.

Dodaj komentarz