Jak urządzić małą łazienkę?

Przy urządzaniu małej łazienki niezwykle ważną kwestią jest odpowiednie dobranie mebli łazienkowych. Należy zadbać o to, by były funkcjonalne, trwałe, a jednocześnie wpasowały się w gusta domowników. Na co więc zwrócić uwagę, by wybrać odpowiednie wyposażenie łazienki?
Szafka pod umywalkę
Ten mebel można znaleźć praktycznie w każdej łazience, ponieważ to doskonały sposób na zagospodarowanie przestrzeni bez zabierania dodatkowego miejsca. Odpowiednio dopasowana szafka będzie tworzyć spójną całość z pozostałymi elementami aranżacji, a jednocześnie sprawdzi się jako miejsce na wszelkie niezbędne przybory toaletowe, które warto mieć pod ręką. W przypadku ograniczonej przestrzeni najlepiej wybierać szafki nie mające zbyt wielu półek czy szuflad. Zazwyczaj zbyt duża ilość drobnych przegródek sprawia, że trudno pomieścić wszystkie niezbędne przedmioty.

Szafki wiszące

Jeśli w łazience ma znajdować się wiele kosmetyków czy przyborów toaletowych szafka pod zlewem może okazać się zdecydowanie za mała. W takim wypadku najlepiej pomyśleć o wiszących półkach. Takie meble łazienkowe nie zabierają niepotrzebnej przestrzeni, za to są bardzo pojemne, ponieważ mogą rozciągać się nawet na całą długość ściany. Trzeba jednak pamiętać o odpowiednim zamontowaniu szafek – w taki sposób, by nie utrudniały korzystania z prysznica czy WC. W celu optycznego powiększenia przestrzeni najlepiej wybrać szafki z lustrami, które nie tylko sprawią, że łazienka wyda się większa, ale dodatkowo ją rozjaśnią.

Trwałość

Meble łazienkowe to inwestycja na długie lata. Mają więc być nie tylko praktyczne, ale także trwałe i jak najdłużej służyć użytkownikom łazienki. Powinny więc być wykonane z płyty wilgocioodpornej lub pokryte specjalnym lakierem, który zapobiega przedostawaniu się wilgoci i rozwarstwianiu mebli. W przypadku lakieru ważne jest, by pokrywał nie tylko front, ale także boki mebla.

Estetyka

Wystroju łazienki nie zmienia się często, dlatego warto dobrze przemyśleć wybór mebli łazienkowych i zadbać o to, by nie tylko spełniały wszystkie wymagania praktyczne, ale także tworzyły spójną całość i odpowiadały wymogom estetycznym. Ważną kwestią jest przemyślenie kolorystyki całej przestrzeni. Szczególnie w małych łazienkach najlepiej postawić na stonowane, jasne barwy, które nie przytłoczą przestrzeni. W przypadku większych pomieszczeń można postawić na klasyczne rozwiązania lub sięgnąć po bardziej wyraziste kolory czy choćby zastosować pewne kolorystyczne akcenty, które w ostatnich latach cieszą się dużą popularnością.