Jak dobrze dopasować baterię wannową?

Baterie wannowe powinny być zawsze dopasowane do aranżacji całej łazienki. Nie jest to jednak jedyne kryterium wyboru, ponieważ duże znaczenie mają również poszczególne funkcje armatury. Powinny one gwarantować wszystkim użytkownikom nie tylko komfort, ale również bezpieczeństwo. 

Montowanie baterii wannowej

Baterie wannowe można montować na różne sposoby. Mogą to być zarówno baterie ścienne, jaki podtynkowe. Te pierwsze przymocowywane są do instalacji wodnej bezpośrednio. Najwygodniejszym sposobem na ich zamontowanie jest wykonanie tej czynności jeszcze przed przystąpieniem do wykańczania ścian oraz ostatecznym położeniem glazury. Natomiast podtynkowe baterie wannowe montowane są bezpośrednio w ścianie, dzięki czemu są mechanizmem pozwalającym na sterowanie wypływu wody. Na zewnątrz widoczna jest wyłącznie dźwignia baterii, razem z przełącznikiem, wylewką oraz ozdobną maskownicą. Najważniejsze znaczenie mają jednak poszczególne funkcje baterii, a nie sposób montowania.

Funkcjonalność baterii wannowej

Najczęściej polecanymi są termostatyczne baterie wannowe. Ich cechą charakterystyczną jest to, że temperaturę wody można w nich bezproblemowo ustawić. Baterie wannowe z termostatem są o wiele bardziej oszczędne. Zamiast puszczać całe litry raz ciepłej, raz zimnej wody, wystarczy ustalić odpowiednią temperaturę. Dzięki temu zaraz po odkręceniu kranu woda będzie optymalna, co chroni przed poparzeniem gorącą wodą oraz dyskomfortem spowodowanym zbyt zimną wodą. Dzięki odpowiednim termostatom, temperatura nie zwiększy się przypadkowo, nawet przy skokach ciśnienia. Odpowiedni system sprawia również, że baterie ograniczają do minimum ruch gorącej wody wewnątrz. Dzięki temu korpus pozostaje przez cały czas chłodny i nie stanowi żadnego zagrożenia dla użytkowników.

Wybór odpowiedniej baterii wannowej

Baterie wannowe mogą być również wyposażone w ogranicznik, który wbudowany jest w głowicę. Ogranicza on moc lanej wody, dzięki czemu możliwa jest regulacja siły strumienia. Część modeli posiada również reduktor szumów, który tłumi dźwięk wody przepływającej przez baterię. Szum nie rozchodzi się po ścianach, dzięki czemu nie jest słyszalny w innych pomieszczeniach oraz sąsiednich mieszkaniach. Baterie wannowe podłączyć można do systemu natryskowego, posiadającego również kolumnę oraz górną głowicę natryskową. Wybierając konkretny model, warto zwrócić uwagę na łatwość czyszczenia. Niektóre baterie wannowe posiadają powłokę zabezpieczającą, dzięki czemu nie pozostają na niej odciski palców.

Dodaj komentarz