Jak dobrze wybrać drzwi zewnętrzne do domu?

Drzwi

Wybór drzwi zewnętrznych nie należy do łatwych. Przy zakupie powinniśmy wziąć pod uwagę zarówno ich wygląd, funkcjonalność, trwałość, jak i potencjał do zapewniania bezpieczeństwa.

Od czego zacząć?

Przygotowania do zakupu drzwi zewnętrznych należy zacząć od pomiaru. Muszą być one dopasowane do otworów, które zostały przygotowane przez architekta w fazie projektowania budynku. Drzwi, które będą miały standardowe wymiary, nie wymagają dodatkowych poprawek – od strony np. kucia ścian – a ich montaż będzie tańszy. Standardowa szerokość drzwi w domu jednorodzinnym to około 90 cm. Warto zadbać, aby nie były one węższe, gdyż może to utrudnić poruszanie się domowników, czy też wnoszenie i wynoszenie mebli, czy innych przedmiotów do domu.

Jak bezpieczne są Twoje drzwi?

Drzwi zewnętrzne muszą zapewnić bezpieczeństwo wszystkim domownikom. Aby sprawdzić, czy interesujące Cię drzwi spełniają Twoje wymagania, wystarczy zapytać się sprzedawcy o klasę drzwi. Im klasa jest wyższa (w skali od 1 do 6), tym drzwi są bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne i lepiej zabezpieczają wnętrze domu przed dostaniem się do niego intruzów. Do domów jednorodzinnych, które znajdują się poza centrami miast, polecany jest zakup drzwi w klasie 4 – przykładem mogą być drzwi produkowane przez firmę Art-Tom: http://www.art-tom.pl.

Warto również zadbać o odpowiedni zestaw zamków do drzwi, a także ich wzmocnienia np. w postaci bolców antywłamaniowych. Zaleca się, aby instalować co najmniej 2 zamki w drzwiach zewnętrznych.

Czy Twoje drzwi mają odpowiednią izolację?

Rozpatrujemy tutaj dwa rodzaje izolacji:

  • cieplną,
  • i akustyczną.

Izolacja cieplna odpowiada za prawidłową gospodarkę cieplną w domu, a także sprawia, aby nie „uciekało” z niego zbyt dużo ciepła. Dzięki czemu dom staje się bardziej energooszczędny.

Izolacja akustyczna drzwi pozwala na odizolowanie wnętrza domu od zewnętrznego hałasu. Najczęściej kupowane drzwi, które w większości przypadków są uznawane pod tym względem za wystarczające, to drzwi o akustyce poniżej 30 dB.

Bezpośrednio na współczynnik izolacji – zarówno cieplnej, jak i akustycznej – przekłada się surowiec, z którego drzwi zostały wykonane.

Jaki materiał jest najlepszy na drzwi zewnętrzne?

Zdecydowanie najchętniej wybieranym surowcem na drzwi zewnętrzne jest oczywiście drewno. Drzwi drewniane (np. dębowe) charakteryzują się bardzo dobrym kompromisem pomiędzy najważniejszymi parametrami drzwi. Są wytrzymałe i stabilne, dobrze izolują ciepło, a także zapewniają dobrą izolację akustyczną.

Inne rodzaje drzwi zewnętrznych wykonywane są z: PCV, aluminium, włókna szklanego.

Artykuł został opracowany przy pomocy firmy Art-Tom, która produkuje solidne drzwi drewniane zewnętrzne do domów.

Dodaj komentarz